اخبار سینمایی - برگزاری جشنواره‌های فیلم در ارزیابی مستندسازان
   
1390/02/2  11:27    ویرایش: 1390/02/2 11:34
توسط:    
نوع مطلب: خبر ،مستند ،

جعفری: عدم تداوم یكی از مشكلات حاد جشنواره‌های موضوعی است

مهدی جعفری درباره‌ی تراكم جشنواره‌های فیلم در نیمه‌ی اول سال 90 گفت: به نظر من اگر ترافیك جشنواره‌ها زیاد باشد و در عین حال این مطلب موجب كاهش كیفیت آنها شود، تعدد جشنواره‌ها پدیده‌ی خوبی نیست.

این مستندساز در گفت‌وگویی با بیان این كه یكی از مشكلات بسیار حاد جشنواره‌های موضوعی فیلم در كشور ما عدم تداوم آنهاست اظهار كرد: نمی‌دانم باید تا چه حد اساسنامه‌ها محكم نوشته شوند كه تداوم برگزاری یك جشنواره به تغییر مدیریت یك موسسه‌ی دولتی یا غیر دولتی بستگی نداشته باشد.

وی ادامه داد:‌ تداوم یك جشنواره از بعد بین‌المللی و مطرح بودن آن نیز بسیار مهم است. در سالهای گذشته جشنواره سینما حقیقت، در بعد بین‌المللی بسیار شناخته شده بود اما بعید می‌دانم در یكی دو سال گذشته این شناخت افزایش پیدا كرده باشد. به طور كلی عدم تداوم، بر روی كیفیت برگزاری یك جشنواره تاثیر می‌گذارد و موجب آسیب دیدن اعتبار آن درسطح داخلی و خارجی می‌شود.

این مستندساز در پاسخ به این پرسش كه آیا برگزاری مستقل جشنواره‌های مستند و فیلم كوتاه موثرتر از جشنواره‌های نیست كه فیلم بلند،كوتاه و مستند را با هم به نمایش می‌گذارند،گفت: به نظر من راه‌حل این مشكل عدم توجه به فیلمهای كوتاه و مستند در جشنواره‌های گروهی، جدا كردن آن و به عبارت دیگر مستقل بودن آنها نیست. به نظر من یك جشنواره‌ی موضوعی به هیچ وجه نمی‌تواند به صورت مستقل برگزار شود.

وی ادامه داد:به عنوان مثال شما به یك جشنواره چگونه می‌توانید بگویید در موضوع طبیعت فیلمهای مختلف را از یكدیگر تفكیك كند؟

جعفری در ادامه این گفت‌وگو با بیان این كه متاسفانه در كشور ما تبعیض‌هایی بین فیلم مستند و كوتاه با فیلمهای داستانی بلند وجود دارد، عنوان كرد: یكی از اشكالات بزرگ جشنواره‌های داخلی و جمعی ما این است كه ناخواسته تبعیض‌هایی بین بخش‌های مستند، كوتاه و داستانی بلند ایجاد می‌شود. در واقع در جشنواره‌های مختلف با قسمتهای مستند و فیلم كوتاه به عنوان یك طفیلی برخورد می‌شود،در حالیكه برخلاف ایران در سایر كشورهای دنیا تمام ژانرها و گونه‌های سینمایی به یك چشم و با احترام یكسان نگریسته می‌شوند.

وی در پایان سخنانش با اظهار امیدواری نسبت به رفع این تبعیض در گونه‌های مختلف سینمایی تاكید كرد: باید این فرهنگ كه فیلم‌ساز كوتاه، مستند و بلند داستانی با یكدیگر تفاوتی ندارد، فراگیر شود و البته این عدم تفاوت در سطح مدیریتی نیز اعمال شود.

   اخبار سینمایی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic