اخبار سینمایی - «شاهد تغییرات چشم‌گیری در شبكه خراسان نیستیم»
   
1390/02/1  23:47    ویرایش: - -
توسط:    
نوع مطلب: نقد و بررسی ،تلویزیون ،خبر ،

سیمای خراسان رضوی در گفت‌وگو با مردم و كارشناسان

در پی تغییر و تحولاتی كه سال گذشته در صداوسیمای خراسان رضوی رخ داد، تعدادی از كارشناسان و مخاطبان درباره فعالیت‌های این شبكه‌ی استانی به گفت‌وگو نشستند.

حمید خادمیان ـ رییس اداره فرهنگ و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی خراسان رضوی ـ به خبرنگار سرویس تلویزیون و رادیو خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) منطقه خراسان، درباره‌ی برنامه‌های شبكه خراسان رضوی در ایام نوروز 90 و سالی كه گذشت، می‌گوید: شبكه خراسان رضوی با حضور حجت‌الاسلام علی نهاوندی(مدیركل صداوسیمای خراسان رضوی) كه به تناسب ید طولانی در صداوسیما و ارتباطات خوبی كه با تهران دارند، توانمندی‌هایشان در این عرصه دورنمای امیدبخشی را متصور می‌سازد.


وی با بیان اینكه انتظارشان از نهاوندی این است كه تحولات بیشتری را در شبكه خراسان رضوی شاهد باشند، ادامه می‌دهد: هر چند در این مدت كوتاه مدیریت حجت‌الاسلام نهاوندی نمی‌توان نقد فنی و اساسی صورت داد، اما آن چه می‌توان عنوان كرد این است كه ما شاهد تغییرات چشم‌گیری در شبكه خراسان نیستیم.

خادمیان تاكید می‌كند: احتمال می‌رود مسؤولان در حال بازنگری و به‌سازی شاخص‌های كمی و كیفی در حوزه تصویر و صدا باشند.

این كارشناس بیان می‌كند: تصویربرداران شبكه خراسان رضوی باید دوره‌های تكمیلی ببینند؛ برخی از نكات فنی رعایت نمی‌شود و به سبك و روش‌های 10 سال پیش در شبكه خراسان رضوی تصویربرداری می‌شود. از متدهای جدید برای تصویربرداری استفاده نمی‌شود شاید هم ابزار و ادوات جدید برای تكنیك‌های جدید بصری را در اختیار ندارند.

خادمیان خاطرنشان می‌كند: شبكه خراسان رضوی به لحاظ تصویری چشم‌ نواز نیست مخاطب را به حیرت وا نمی‌دارد تا برنامه‌ای را دنبال كند. گمان می‌رود آدم‌هایی معمولی برنامه‌های خیلی معمولی ساخته‌اند. هر چند به لحاظ محتوایی می‌تواند غنی باشد اما برخی از برنامه‌ها به جهت سهل‌انگاری و عدم مهارت در تصویربرداری موجب شده است شبكه خراسان رضوی بیشتر یك شبكه روستایی به نظر برسد.

وی می‌افزاید: البته این انتقادها و تعاریف تنها بیانگر نقص‌های این شبكه استانی نیست، بلكه میزان علاقه مخاطبان خود را می‌رساند كه در پی بهبود شبكه استانی خود هستند.

حمید خادمیان در پایان سخنان خود نسبت به اینكه كمبودها و نواقص موجود برطرف شود تا شاهد برنامه‌هایی پربارتر از شبكه استانی سیمای خراسان رضوی در آینده نزدیك باشند، ابراز امیدواری كرد.

***

یك كارشناس تاریخ نیز با اشاره به پخش مستند «هویت»، درباره توجه شبكه استانی سیمای خراسان رضوی به بحث هویت استان اظهار می‌كند: یك جامعه نمی‌تواند گسسته از گذشته و آینده خود باشد؛ جامعه ایران در هر نقطه از محلات خود به نوعی گسست از سنت به مدرنیته یا گذشته است كه منجر به نوعی تضاد بین نسل‌ها شده است.

وی ادامه می‌دهد: در كشورهای پیشرفته مدرنیته روندی تكامل یافته و پله پله داشته است اما در ایران به صورت نسخه‌ای، از بیرون آمده و نسل‌ها را دچار گسست كرده است.

اسماعیل بختیاری اظهار می‌كند: آنچه در كشورهای جهان سوم اتفاق می‌افتد این است كه ما شاهد یك ساختمان قدیمی در كنار یك ساختمان مدرن هستیم.

وی یكی از ضرورت‌های ساخت این سری مستندات را انتقال گذشته به نسل‌های امروزی می‌داند و می‌گوید: اهمیت این كار این است كه بخش اعظم این اطلاعات به صورت مدون در كتابی با سرفصل‌های موضوعی خاص وجود ندارد؛ اینكه این مجموعه توانسته است این اطلاعات پراكنده را گردآوری كند و از آرشیو سیما و مكان‌های دیگر عكس‌ها را جمع‌آوری كند و از راویانی كه اشراف بر موضوع دارند استفاده كند، شایسته تقدیر است.

این كارشناس تاریخ با بیان اینكه این مجموعه موفق است، عنوان می‌كند: این مجموعه می‌تواند ذائقه شهروند مشهدی را به دست آورد. تاریخ همانند ورزش دو میدانی، رشته‌ای است كه شكل مادر بودن دارد و مخاطب این‌ سری مستندات می‌تواند اقشار مختلفی باشند و جامعه را به سمت همگون‌سازی هدایت كند.

وی خاطرنشان می كند: این مجموعه نباید به شكل ناقص پیگیری شود این مستند می‌تواند به موضوعات ریزی نظیر حمام‌ها و پارچه فروش‌های قدیمی بپردازد.

بختیاری به خبرنگار ایسنا می گوید: فرصت بسیار كم است نسل‌هایی كه می‌توانند گذشته مشهد را نقل كنند ممكن است بعدها ناتوان از گفتن باشند.

***

ابرهیم، كارمند روابط عمومی یك نهاد غیردولتی در گفت‌وگو با خبرنگار ایسنا منطقه خراسان، از عدم توان شبكه خراسان رضوی در انعكاس نیازهای مردم می‌گوید و یادآور می‌شود: باید صادقانه نیازها را شناخت. احساس می‌كنم خیلی سعی می‌شود با مخاطب و نهادها تعارف شود؛ وقتی از دغدغه مردم می‌خواهیم بدانیم باید صادقانه حركت كنیم تا بتوان برای دردشان دارو تجویز كرد.

وی بیان می‌كند: آنچه سیمای رضوی از درد روایت می‌كند، صادقانه نیست، یا صداقت واقعی وجود ندارد یا توان انعكاس آن را ندارند.

این كارمند روابط عمومی می‌افزاید: آیا برنامه‌ای ساخته می‌شود تا فقط رضایت مخاطب جلب شود؟ آیا ارتقای سطح فرهنگ جامعه در حوزه وظایف رسانه نیست؟ برای مثال استادی جلب رضایت دانشجو را مدنظر دارد شاید دانشجو تمایل به تفریح و شادی و مزاح در كلاس را دارد و استادی دیگر هدفش تربیت دانشجوی ساعی و باسواد است. برنامه جدی با این دیدگاه ساخته نمی‌شود.

وی ادامه می‌دهد: همچنین برنامه‌ها عوامانه است. ایده‌پردازی، نوآوری و ابتكار كم است؛ برخی ازعوامل تولیدی سیمای رضوی به دنبال پركردن آنتن هستند.

نوجوانی محصل نیز از كیفیت پایین صفحه شبكه خراسان و اجرای بی‌كیفیت برخی مجریان برنامه‌های ویژه نوجوان این شبكه گلایه می‌كند و خواستار ساخت برنامه‌های آموزشی و كمك آموزشی درسی برای مخاطب جوان و نوجوان در این شبكه می‌شود و در ادامه از انیمیشن‌های ظهر جمعه این شبكه اظهار خرسندی می‌كند.

یك جوان كارگر نیز به خبرنگار ایسنا می‌گوید: اگر شبكه خراسان مسایل جوانان رابه نمایش بگذارند مشكلات جوانان در جامعه بیشتر معلوم می‌شود.

وی از برنامه «گزارش پنج» و «اخبار استان» اظهار رضایت می‌كند.

همچنین پیرمردی بازنشسته یكی دیگر از مخاطبان با اشاره به اینكه برنامه‌های شبكه استانی را به صورت كامل تماشا می‌كند، بیان می‌كند: تمام برنامه‌های شبكه را مرتب دنبال می‌كنم و راضی هستم.

جواد كه خود را ورزشكار معرفی می‌كند نیز درباره‌ی شبكه استانی خراسان رضوی اظهار می‌كند: اتفاقات ورزشی استان پوشش خوبی دارد و گزارش پنج برنامه خوبی است، اما در نگاه كلی شبكه تقلیدگری است.

وی تاكید می‌كند: انتظار داریم شبكه ما خودكفا باشد، فیلم تهیه‌ كند، انحصاری بخرد و پخش كند.

این جوان از ضعف اجرای مجریان شبكه پایتخت معنوی ایران انتقاد می كند و می گوید: با اینكه شبكه خراسان رضوی از شبكه‌های استانی دیگر قدیمی‌تر است اما به لحاظ اجرای مجریان در حد شبكه‌های دیگر نیست و خیلی ضعیف است.

وی از ضعف برنامه‌های تولیدی این شبكه به لحاظ صرف هزینه‌های مالی و زمانی می گوید و می افزاید: شبكه خراسان رضوی باید در برنامه‌های خود تنوع قایل شود. برنامه‌های مخاطب عام همه نوع پسند باشد و همه مباحث را در كنار هم داشته باشد.

او اظهار می‌كند: برنامه‌های مستند طبیعت این شبكه برای مخاطبان خاص استان است و برخی تخصصی است و مناسب شبكه‌ای مثل شبكه چهار است. باید مستند همه پسند مثل مستندهای شبكه سه پخش شود.

یك دانشجوی رشته عكاسی اجرای مجریان و بازیگران شبكه استان را به نقد می‌كشد و عنوان می‌كند: كششی برای دیدن شبكه استانی ندارم، بازیگران این شبكه تسلط كافی ندارند، چهره‌هایشان تكراری شده است و بهتر است نزد هنرمندان حرفه‌یی تهران آموزش ببینند. اگر كماكان هنرمند صفر كیلومتر را در این شبكه داشته باشیم، شبكه خراسان رضوی مخاطب خود را از دست می‌دهد.

   اخبار سینمایی

ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو | Buy Website Traffic