تبلیغات
اخبار سینمایی - نقد جامعه شناسی فیلم «به همین سادگی» با رویکرد تضاد
   
1389/12/11  07:53    ویرایش: 1389/12/25 15:51
توسط:    

نقد جامعه شناسی فیلم به همین سادگی با رویکرد تضاد

به همین سادگی

جامعه شناسی نقش مهم و موثری در فرهنگ فکری مدرن ایفا می کند و در علوم اجتماعی جایگاه محوری دارد .جامعه شناسانی که نظریه ی تضاد را به کار می برند  همچون کارکرد گرایان براهمیت ساختارها در جامعه تاکید میکنند آن ها توجه خود را معطوف به مباحث قدرت ، نابرابری ، کشمکش و...

نقد جامعه شناسی فیلم به همین سادگی با رویکرد تضاد

جامعه شناسی نقش مهم و موثری در فرهنگ فکری مدرن ایفا می کند و در علوم اجتماعی جایگاه محوری دارد .جامعه شناسانی که نظریه ی تضاد را به کار می برند  همچون کارکرد گرایان براهمیت ساختارها در جامعه تاکید میکنند آن ها توجه خود را معطوف به مباحث قدرت ، نابرابری ، کشمکش و ستیز میکنند. بسیاری از نظریه پردازان تضاد ، دیدگاه های  خدو را ماخوذ از مارکس میدانند که در نوشته های خود بر تضاد طبقاتی تاکید می کرد . در همه ی جوامع تقسیم بندی و تفکیکی میان کسانی که صاحب اقتدارند و کسانی   که سهمی از اقتدار ندارند وجود دارد . در نظر بسیاری از مردم ، خانواده منبع حیاتی آرامش و آسایش ، عشق ئ محبت است . اما خانواده می تواند محلی برای بهره کشی ، تنهایی و نا برابری ژرف هم باشد . کلافگی و انزوایی که بسیاری زنان خانه دار دچار آن هستند و احساس می کنند اسیر دور باطل و بی پایان بچه داری و خانه داری شده اند  "الـکســـــیس کـــــارل " فیزیولوژیست معروف فرانسـوی در کتـــــــــاب "انسان موجود ناشناخته " می گوید : زن و مرد به حکم خلقت متفاوت آفریده شده اند .این اختلاف و تفاوت وظایف و حقوق آن ها را متفاوت می کند .

اختلافی که میان زن و مرد موجود است تنها مربوط به شکل اندام های جنسی نیست بلکه نتیجه ی علتی عمیق تر است که از تاثیر مواد شیمیایی مترشحه در خون  ناشی می شود .

به علت توجه ناشتن به این نکته ی اصلی و مهم است که طرفداران نهضت زن فکر می کنند که هر دو جنس می توانند یه قسم تعلیم و تربیت یا فته و مسئولیت های یکسانی بر عهده بگیرند .

زن در حقیقت از جهات زیادی با مرد تفاوت دارد. وظیفه ی زنان در راه تکامل بشریت بسیار بزرگ تر از مردان است. این دانشمند بزرگ هم تفاوت های طبیعی زیاد زن و مرد را بیان می کند و هم معتقد است این تفاوت ها زن و مرد را از نظر وظیفه و حقوق در وضع نا مشابهی قرار می دهد .

نقد فیلم:

با این تعاریف ، نقبی می زنیم به فیلم "به همین سادگی " ساخته ی رضا میرکریمی؛ 

کاراکتر اصلی ما در این فیلم زنی غمگین است که دچار بحران روحی شده و تصمیم دارد از خانه برود امَا با تردید . با او همراه می شویم تا یک روز از زندگی او را به تصویر بکشیم . از گذشته اش چیزی نمی دانیم ، چمدان هایش را بسته امَا برای رفتن یا ماندن باید استخاره کند . او دو فرزند دارد که وظایف بچه داری و همسر داری و همسایه داری را به خوبی ایفا می کند . در حین انجام همین وظایف است که به شکاف عمیق او با اطرافیان پی می بریم . همسر او مهندس یک شرکت است که تا اواخر فیلم اورا نمی بینیم . در طول فیلم متوجه میشویم طاهره شاعر است . قبلا هم نقاشی می کرد .اما ژست خاص نقاشها وشاعرها را ندارد. زنی ساده ی چادری .شاید همین سادگی ظاهری او باعث میشود تاکسی اورا نفهمد . همسر او امیر حتی برای تغییر دادن رمز کارت مشترک بانکی به او چیزی نگفته (بی اهمیت تلقی کردن زن ) پسرش از ظاهر او ناراضی است و نمی خواهد به همراه مادرش به کلاس زبان برود.

دخترش تصمیم دارد که مثل مادر نباشد امَا طاهره با علاقه ی تمام خود را وقف زندگی کرده و حال در آستانه ی تحولی روحی قرار گرفته . امَا چرا نمی تواند مشکل خود را حل کند و تصمیم دارد همه ی علاقه های خود را بگذارد و برود. آیا این برای یک مادر – یک زن- معقول به نظر می رسد؟

مشکل طاهره مشکل تضادی است که او با جامعه ی بزرگ و جامعه ی کوچک خود دارد. تضادی که با همسرش دارد ( که این تضاد به صورت نمادین در گویش زن و مرد مشهود است) تضادی که با همسایه ها دارد در درک متقابل ، وتضادی که با فرزندانش دارد . طاهره در تدارک هدیه ای برای امیر همه ی تلاش خود را به کار می گیرد  علی رغم اینکه همسرش رمز کارت بانکشان را تغییر داده ،  وقتی نمی تواند مکالمه ی کوتاه تلفنی با او داشته باشد با اغماض کارهایش را می کند غذای مورد علاقه ی او را می پزد عکسی که مربوط به ماه عسلشان بود را در آورده و در کنار آیینه می گذارد و به خود عطر می زند .اما امیر ؛ زمانی که به خانه می آید بدون توجه به چیزی می پرسد :چیزی سوخته؟ چهره ی طاهره در این زمان دیدنیست. 

طاهره نماد اغلب زن های خانه دار ایرانی است که حتی احساس خود را هم نمی توانند بیان کنند .

راهی کاملا سطحی در پیش می گیرد و آن فرار از همه ی علاقه مندی های خود است ، در نهایت هم جواب استخاره "خوب" آمده پس ،از رفتن منصرف می شود و " به همین سادگی " می ماند .

من به عنوان یک زن بیننده انتظار داشتم طاهره غمش را بگوید ، یا حداقل تغییر مختصری در ظاهر خود بدهد تا فرزندان ، او را بیش از یک آشپز بدانند و همسرش او را ببیند و برایش مشتاق باشد نه اینکه به فاصله ی آوردن یک فنجان چای به خواب عمیقی فرو برود . در نهایت به این نتیجه می رسیم که مشکل طاهره و امیر فقدان عشق است . آن ها عشق خود را از یاد برده اند چرا که عشق جستجویی است در پی خویشتن ، تقلایی برای تماس و ارتباط واقعی با خود و دیگری، شریک شدن در جسم و اندیشه ، روبرو شدن با یکدیگر بدون هیچ سدَ و مانعی ، اعتراف کردن و بخشیده شدن ، درک کردن ، تایید و حمایت از آنچه بود و آنچه هست اشتیاقی به خانه و کاشانه و پشت و پناهی برای مقابله با تردیدها و اضطراب هایی که زندگی مدرن ایجاد می کند . اگر هیچ چیز قطعی و ایمن به نظر نمی رسد  ، اگر حتی نفس کشیدن هم در این دنیای آلوده خالی از خطر نیست ، پس مردم همچنان به دنبال رویای فریبنده ی عشق خواهند دوید.

  منابع:

کتاب جامع شناسی آنتونی کیدنز

نظام حقوقی زن در اسلام شهید مطهری

   اخبار سینمایی