تبلیغات
اخبار سینمایی - قسمت دوم «هدیه‌های مرگ» كوتاه‌ترین فیلم «هری پاتر» خواهد بود.
   
1390/01/14  10:20    ویرایش: 1390/01/18 20:07
توسط:    
نوع مطلب: خبر ،سینمای غرب ،

هری پاتر 7


آخرین قسمت فیلم «هری پاتر» كوتاه‌ترین قسمت از این سری فیلم پرفروش خواهد بود.


به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، كمپانی «برادران وارنر» اعلام كرد، قسمت دوم «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» از لحاظ زمانی كوتاه‌ترین قسمت از سری فیلم‌های این شخصیت جادویی خواهد بود.

به گزارش ورایتی، هم‌اكنون فیلم «هری پاتر و محفل ققنوس» كه در سال 2007 اكران شد، با مدت 137 دقیقه كوتاه‌ترین قسمت محسوب می‌شود.


قسمت دوم «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» درحالی روز هفتم جولای (‌16 تیر) در لندن اكران جهانی می‌شود كه قسمت اول آن كمتر از یك ماه پس از اكران ‌611 میلیون دلار در خارج از آمریكا فروش جهانی داشت و پرفروش‌ترین فیلم كمپانی «برادران وارنر» در سال ‌2010 نام گرفت.


فیلم‌های «هری پاتر» براساس داستان کتاب‌هایی با همین نام ساخته شده‌اند. امتیاز ساخت فیلم چهار کتاب اول را «جی.کی. رولینگ» در سال ‌1999 به كمپانی «برادران وارنر» با قراردادی بالغ بر یک میلیون یورو فروخت.

اولین قسمت از این مجموعه در سال ‌2001 با نام «هری پاتر و سنگ جادو» با بودجه ‌125 میلیون دلاری به كارگردانی «كریس كولومبوس» ساخته شد. این فیلم به فروش ‌975 میلیون دلاری دست یافت و هفتمین فیلم پرفروش تاریخ سینما نام گرفت و نامزد سه جایزه اسكار شد.

قسمت دوم این فیلم نوامبر ‌2002 با عنوان «هری پاتر و تالار اسرار» به كارگردانی «كریس كلومبوس» با بودجه ‌100 میلیون دلاری به سینمای جهان آمد و فروشی بالغ بر ‌878 میلیون دلار به‌دست‌ آورد و در جوایز بافتا جایزه بهترین فیلم كودك را كسب كرد.

سومین قسمت این فیلم در ژوئن ‌2004 با بودجه ‌130 میلیون دلاری با نام «هری پاتر و زندانی آزكابان» اكران شد و فروش جهانی ‌795 میلیون دلار را به ثبت رساند. این فیلم به كارگردانی «آلفونسو كوارون» نامزد دو جایزه اسكار بود و در جوایز «بافتا» فیلم منتخب تماشاگران نام گرفت.

«هری پاتر و جام آتش» چهارمین قسمت از این سری فیلم‌های پرطرفدار بود كه به كارگردانی «مایك نویل» در نوامبر ‌2005 با بودجه ‌150 میلیون دلاری ساخته شد و فروش ‌895 میلیون دلار را ‌به دست آورد. این فیلم نامزد جایزه اسكار بهترین كارگردان هنری بود.

پنجمین قسمت از این فیلم با نام «هری پاتر و محفل ققنوس» در جولای ‌2007 با بودجه ‌150 میلیون دلار به كارگردانی «دیوید یتس» به روی پرده سینماهای جهان رفت و توانست فروش جهانی ‌938 میلیون دلار را كسب كند. این فیلم در جوایز فیلم اروپا بهترین فیلم از نگاه تماشاگران شد.

آخرین قسمت از این فیلم جولای ‌2009 به كارگردانی «دیوید یتس» با نام «هری پاتر و هدیه‌های مرگ» با بودجه كلان ‌250 میلیون دلار ساخته شد و فروش ‌933 میلیون دلار را به‌همراه داشت. این فیلم نامزد جایزه اسكار بهترین فیلم‌برداری شد.

سری فیلم‌های «هری پاتر» با مجموع فروش جهانی ‌5 میلیارد و ‌417 میلیون دلار پرفروش‌ترین فیلم‌ چندگانه تاریخ سینمای جهان است كه بالاتر از «جیمز باند» و «جنگ ستارگان» شش‌قسمتی قرار دارد؛ هرچند برای ساخت قسمت‌های قبلی «هری پاتر» بودجه چشم‌گیر یك میلیارد و ‌280 میلیون دلار هزینه شده است.

كمپانی «برادران وارنر» سال گذشته پیشنهاد ساخت سری انیمشن داستان‌های «هری ‌پاتر» را به استیون اسپیلبرگ، كارگردان صاحب‌نام سینمای هالیوود، ارائه كرده است.


پوستر جدید هری پاترپوستر هری پاتر 7

   اخبار سینمایی