اخبار سینمایی - نگاهی به فیلم اینسپشن (آغاز) Inception ساخته كریستوفر نولان به همراه دانلود.
   
1390/01/5  23:06    ویرایش: 1390/01/7 03:27
توسط:    

 

گفته می‌شود كریستوفر نولان حدود 10 سال زمان صرف كرد تا فیلمنامه «آغاز» را نوشته و تكمیل كند. طبیعی است وی كه در آن زمان مشغول كار روی پروژه‌های دیگر بوده است باید تمركز ویژه‌ای روی این فیلمنامه كرده باشد. از این نظر می‌توان او را با كاراكتر اصلی قصه فیلمش مقایسه كرد كه درگیر چالش‌های متعددی است و باید به صورت همزمان، چندین كار مختلف را انجام دهد. قصه «آغاز» به اندازه كافی هیجان‌انگیز و شگفت‌آور است و همه بینندگان خود را به یك اندازه شگفت‌زده می‌كند، اما در مقام تماشاگر باید به نولان و قوه تفكر او اعتماد كنیم و بگذاریم او ما را به همان جایی ببرد كه قصد دارد.

  تنها راه ورود به قصه فیلم نولان این است به آنچه كه او می‌خواهد و می‌گوید دل بدهیم و هیچ سوال اضافی را مطرح نكنیم. در قصه فیلم، دی‌كاپریو در نقش یك مامور ویژه و زبده ظاهر می‌شود كه همراه گروه خود باید به ذهن آدم‌ها رسوخ و رویاها و ایده‌های آنها را بدزدند، اما خط اصلی قصه فیلم زمانی شكل می‌گیرد كه او از سوی یك میلیاردر بانفوذ و پرقدرت اجیر می‌شود تا كاری برعكس را انجام دهد. وی باید با رسوخ در ذهن یكی از رقبای این میلیاردر، ایده‌ای را در ذهن او بكارد تا وی به دنبال برآورده كردن آن ایده و رویا برود.

این قصه به اندازه كاراكتر خود نولان و دنیای عجیب و غریب شهر گوتام در مجموعه فیلم «بتمن» او، عجیب و غریب و باورنكردنی است، اما همان‌طور كه تماشاچی قصه وارونه «یادآوری» را می‌پذیرد و عدم غروب آفتاب را در «بی‌خوابی» قبول می‌كند، می‌تواند با قصه «آغاز» هم كنار آمده و همراهی كند. نولان توانایی و جسارت آن را دارد كه هر غیرممكنی را تبدیل به یك ممكن قابل باور كند.

با آن كه فیلم یك كار علمی ـ تخیلی و سرشار از صحنه‌های پرخرج جلوه‌های ویژه است، اما تمام این مسائل به یاری نولان می‌آید تا یك قصه انسانی را در ارتباط با احساسات و عواطف انسانی تعریف كند و ذات آدمی را در معرض بحث و قضاوت قرار دهد. اگرچه لایه رویی فیلم حكایت از یك كار فانتزی می‌كند، ‌ولی لایه زیرین آن مطرح‌كننده یك سری بحث‌های روحی ـ روانی و روانكاوانه درباره مردمی است كه درگیر مبارزه با آن غول صنعتی هستند كه خودشان آفریده‌اند. در زمانه‌ای كه بسیاری از فیلم‌ها نسخه‌های دوباره‌سازی فیلم‌های قدیمی یا دنباله با پیش‌درآمد كارهای موفق و پرفروش هستند، «آغاز» قصه‌ای اصیل دارد. منتقدان سینمایی با عنایت به این نكته می‌گویند نولان كار سختی را به انجام رسانده است. به اعتقاد آنها، این فیلمساز ژانر سینمای اكشن و علمی ـ تخیلی را چند قدم به جلوتر برده است. او در این فیلم تلاش نكرده دست به خلق مجدد چیزی بزند كه تا قبل از این وجود داشته است. او چیزی را خلق كرده كه می‌تواند دستمایه كار فیلمسازان دیگر در كارهای بعدی‌شان شود. درحقیقت، نولان با این فیلم وارد هزارتوی خودخواسته و خودساخته‌ای شده است كه شاید كس دیگری به جز خود او نتواند به سلامت از آن بیرون بیاید.

نولان كار فیلمبرداری «آغاز» را در سكوت كامل شروع كرد و در دوران تولید فیلم، هیچ خبر و عكسی پیرامون آن در رسانه‌های گروهی منتشر نشد. او حتی قصه فیلم را نیز فاش نكرد و همین مساله، رمز و راز مربوط به فیلم را افزایش داد. در آن زمان رسانه‌ها به نقل قول از فیلمساز نوشتند قصه فیلم كه حال و هوایی معاصر، دلهره‌آور و علمی ـ تخیلی دارد، مكاشفه‌‌ای در ذهن آدم‌هاست. بعد از «پیروی» (1998)‌ اولین فیلم سینمایی نولان، «آغاز» دومین فیلم اوست كه قصه و فیلمنامه‌ای اریژینال دارد. در فاصله ساخت این 2فیلم، وی روی فیلم‌هایی كار كرد كه براساس قصه‌های كمیك‌استریپی یا قصه‌های كوتاه بودند. نولان در طول بحث‌هایی كه با دی‌كاپریو بر سر كاراكتر او در فیلم داشت،‌ تصمیم گرفت بعضی از قسمت‌‌های فیلمنامه و نقش او را عوض كند. ‌به گفته نولان، صحبت‌های دی كاپرپو (كه می‌خواست شناخت بهتری از نقش خود پیدا كند)‌ كمك كرد تا وی تغییرات خوب و مثبتی در فیلمنامه‌اش انجام دهد. او «آغاز» را در شرایطی در كمپانی برادران وارنر جلوی دوربین برود كه مسوولان این كمپانی بیشتر مایل بودند وی قسمت سوم مجموعه فیلم بتمنی خود را برای آنها بسازد، اما نولان اعلام كرد آمادگی لازم برای ساخت این فیلم را ندارد و به جای آن ترجیح می‌دهد روی پروژه «آغاز» كار كند.

موفقیت كلان مالی و انتقادی «شوالیه تاریكی» (كه فقط در آمریكای شمالی حدود 570 میلیون دلار فروش كرد و با تحسین فراوان منتقدان سینمایی روبه‌رو شد)‌ مسوولان كمپانی برادران وارنر را مجاب كرد كه هزینه‌ای 200میلیون دلاری صرف تولید «آغاز» كنند. به دنبال نمایش عمومی فیلم،‌ بسیاری از تحلیلگران سینمایی گفتند این فیلم شایستگی لازم برای نامزد شدن در رشته‌های اصلی مراسم اسكار را دارد. «شوالیه تاریكی» با وجود تحسین عموم منتقدان سینمایی، در فهرست 5 فیلم اصلی نامزد شده برای دریافت اسكار بهترین فیلم سال شد. همین نكته، صدای اعتراض منتقدان را بلند كرد.

یك تجربه موفق

«آغاز» با افتتاحیه‌ای 60 میلیون دلاری تا به امروز موفق‌ترین فیلم لئوناردو دی‌كاپریو در جدول گیشه نمایش است. تا قبل از این «جزیره شاتر» لقب بهترین افتتاحیه را برای یكی از كارهای این بازیگر داشت. او در فیلم‌هایی از فیلمسازانی غیرمتعارف بازی كرد، كه معروف‌ترین آنها مارتین اسكورسیزی است كه نقش اصلی 4 فیلم خود را به او سپرد. همین حضور متفاوت بود كه كریستوفر نولان (خالق 2 فیلم آخر مجموعه فیلم «بتمن»)‌ را به فكر آن انداخت كه نقش اصلی درام علمی ـ ‌تخیلی و پر رمز و راز خود، «آغاز»، را به این هنرپیشه بدهد. جای تعجب نیست كه گفته شود او هم‌اكنون گزینه احتمالی و اصلی 22 پروژه سینمایی است.

ترجمه:  كیكاووس زیاری

 

دانلود فیلم ایتسپشن (غیر دوبله , با زیر نویس فارسی):

part 1

part 2

part 3

part 4

part 5

part 6

عکس های اینسپشن:

   اخبار سینمایی

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات