تبلیغات
اخبار سینمایی - گزارش کامل از سینمای ایران در زمستان پایانی دهه‌ی هشتاد
   
1389/12/25  10:45    ویرایش: - -
توسط:    

سینمای ایران در زمستان 89 با خبرهای تلخ و شیرینی همراه شد. ادامه‌ی چالش‌های میان معاونت سینمایی و خانه‌ی سینما، خبرساز بودن جشنواره‌ی فیلم فجر در دوره بیست‌و نهم، تشكیل نخستین جلسات شورای عالی سینما و اهدای خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ی برلین و دو خرس نقره‌یی به فیلم ایرانی «جدایی نادر از سیمین»، دهه‌ی 80 را برای سینمای ایران به پایان رساند. ...

به گزارش خبرنگار بخش سینمایی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، اهدای خرس طلایی بهترین فیلم جشنواره‌ی برلین به فیلم «جدایی نادر از سیمین» اصغر فرهادی و اهدای دو خرس نقره‌یی به مجموع بازیگران زن و مرد فیلم و دریافت جایزه سینمای همبستگی و عدالت از جشنواره برلین به محمد علی طالبی از افتخار‌های مهم سینمای ایران در ماه‌های پایانی سال 89 بود.

محمد اطبایی كارشناس بین‌الملل سینمای ایران نیز در گفت‌وگویی با ایسنا در آن مقطع گفت:«امسال یك سال استثنایی برای سینمای ایران در جشنواره‌ی برلین بود كه در نهایت شش جایزه نصیب شد، جدا از جایزه خرس طلایی بهترین فیلم و دو خرس نقره‌ای مجموعه بازیگران در بخش رسمی،سه جایزه از هیات داوری‌های مستقل جشنواره‌ی برلین شامل جایزه كلیسای جهانی و جایزه هیات داوری خوانندگان روزنامه «برلین مورگن» به فیلم «جدایی نادر از سیمین» و جایزه سینما «سربیندت» به فیلم «باد و مه» محمد علی طالبی تعلق گرفت.»

البته ناگفته نماند كه این جشنواره هم حاشیه‌های خاصی را به همراه داشت، در افتتاحیه و پس از آن به‌ دنبال رفتارهای سیاسی جشنواره فیلم برلین، نمایندگان معاونت سینمایی به عنوان اعتراض این جشنواره را ترک کردند و به فعالیت‌ها و حضور خود در بازار و جشنواره فیلم برلین پایان دادند.

قرار بود بیاینه اعتراض‌آمیز و شدیدالحن نمایندگان اعزامی به دبیر جشنواره فیلم برلین نیز منعکس شود كه درنهایت چنین اتفاقی نیفتاد یا حداقل مطبوعاتی نشد . البته مسوولان سینمایی در بازگشت سینماگران برگزیده از برلین، با استقبال و پیام از این هنرمندان تجلیل كردند.

*** كیارستمی در فهرست 50 كارگردان بزرگ

در زمستان امسال «عباس كیارستمی» از دیدگاه وب‌سایت سینمایی IMDB در فهرست 50 كارگردان بزرگ درقید حیات سینمای جهان قرار گرفت و رتبه‌ی چهلم این جدول را به خود اختصاص داد.

همچنین «كپی برابر اصل» این كارگردان توانست امكان اكران در كشورهای مختلف را كسب كند و در جشنواره‌های متعدد موفقیت‌هایی را به دست آورد.

*** معاونت سینمایی و خانه سینما

سینمای ایران در زمستان 89 هم مانند فصل‌های دیگر حاشیه‌های پررنگ‌تر از متنی داشت.

در این فصل پس از مدت‌ها چالش، قرار بر آن شد كه هیات مدیره جدید خانه سینما با معاون سینمایی و تیم او دور یك میز بنشینند و به صحبت درباره‌ی مسائل مهم سینما و ریشه‌ی بعضی‌ از اختلاف‌ها بپردازند. دیداری كه با حاشیه همراه شد كه در همان بدو كار، روابط عمومی معاونت سینمایی از حضور نیافتن نمایندگان خانه سینما در دیدار با معاونت سینمایی خبر داد.

در همان روز فرهاد توحیدی ـ رئیس هیات مدیره خانه سینما ـ در این باره گفت:«اساسا علی‌رغم پیگیری‌های مكرر، تاریخی برای چنین جلسه‌ای معین نشده بود و هرگاه زمان جلسه به روشنی اعلام شود ما آماده خواهیم بود كه بدون اتلاف وقت به ملاقات معاونت سینمایی برویم.»

بدین ترتیب در هفته‌های بعدی، این نشست مشترك تشكیل و قرار شد درقالب كمیته‌ای مشترك، نمایندگان دوطرف برای پیگیری مسائل جلساتی برگزار كنند تا شاید بدین ترتیب اختلاف‌ها پس از مدتها برطرف شود.

*** هدفمندشدن یارانه‌ها و نگرانی‌های فرهنگی

در این میان، زمستان امسال با اجرایی شدن طرح هدفمندی یارانه‌ها همراه شد و سینماگران مختلف به گفت‌وگو در این زمینه پرداختند و بعضا درباره‌ی نتایج این طرح بر سینما اظهار نگرانی‌هایی كردند؛ هر چند بعدها سیداحمد میرعلایی مدیرعامل فارابی به صحبت در این زمینه پرداخت و عنوان كرد: «بحث هدفمندی یارانه‌ها هیچ تاثیر بدی در سینما ندارد و از این بابت جایی برای نگرانی سینماگران وجود ندارد.»

*** شورای عالی سینما و سازمان سینمایی

برگزاری نخستین جلسات شورای عالی سینما با حضور رئیس جمهور از اتفاقات مهم سال 89 بود كه چند روز پس از تشكیل این شورا، سیدمحمد حسینی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در نشستی مستقل برای‌ چندمین‌بار درباره‌ی این شورا و تصمیمات آن صحبت كرد و در عین حال از تبدیل معاونت سینمایی به یك سازمان سینمایی خبر داد.

وی در حاشیه این نشست هم به صحبت درباره‌ی وضعیت جعفر پناهی و محمد رسول‌اف پرداخت و گفت: «بحث‌ ما این است كه با رافت اسلامی با این دو هنرمند برخورد شود.»

***

همچنین در آخرین فصل سال 89 و همزمان با درخواست مدیر جشنواره فیلم برلین برای حضور جعفر پناهی در این جشنواره، جواد شمقدری نامه‌ای به این جشنواره نوشت و در قالب آن اعلام كرد: «با توجه به وضعیت قضائی و احکام صادره در خصوص آقای پناهی در حال حاضر چنین امکانی وجود ندارد و تا دادگاه تجدیدنظر نمی‌توان هیچ اظهار نظر قطعی کرد، در ضمن در صورتی که مدیران جشنواره راغب هستند می‌توانند از حضور سینماگران خوب ایرانی همچون كیارستمی،جوزانی،بحرانی،فرهادی،مجیدی،حاتمی‌کیا ، طالبی، صدر عاملی ،راعی و شورجه به‌عنوان داور دعوت نماید.»

***

در زمستان 89 شایعه‌هایی مبنی بر تغییر معاونت سینمایی مطرح شد كه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن تكذیب این موضوع، تاكید كرد:«در صورتی كه وزارت ارشاد قصد بركناری كسی را داشته باشد، صراحتا اعلام می‌كند.»

***انتخاب مجدد عسگرپور

در روزهای زمستانی پایانی دهه‌ی 80، هیات مدیره جدید خانه سینما در نشستی خبری با حضور فرهاد توحیدی، امیر اثباتی و ابراهیم مختاری به تشریح برنامه‌های خود پرداخت؛ در این نشست فرهاد توحیدی رئیس هیات مدیره خانه سینما درباره‌ی انتخابات خانه سینما كه در آذر ماه برگزار شد و حواشی آن گفت: «قطعا هیچ راز سربه مهری در این انتخابات وجود نداشته و ما در خانه سینما در خانه‌ای شیشه‌یی زندگی می‌كنیم.»

وی همچنین انتخاب عسگرپور به عنوان مدیرعامل خانه سینما را خواست و اراده جمعی اهالی سینما برشمرد و گفت:«اگر كسی جای عسگرپور انتخاب می‌شد جای سوال داشت.»

***

21 دی ماه هم رحیم مشایی با اهالی خانه سینما دیدار كرد، دیداری كه به گفته‌ی سخنگوی خانه سینما به دعوت خانه سینما نبوده است.

رییس هیات مدیره خانه سینما در همان مقطع توضیح داد: «مجموعه اقتصادی كه ما برای انجام طرح‌های مشترك كه مربوط به رفاه و تامین اجتماعی اعضا خانه سینماست، در حال مذاكره و گفت‌وگوهایی درباره كارآفرینی هستیم. این دوستان اصرار داشتند به دلیل اینكه مسوولان دولتی به خصوص رئیس كمیسیون فرهنگی دولت آقای مشایی در این زمینه نقش موثری دارند،در جریان این فعالیت قرار بگیرند و در ادامه راه از تسهیلات دولتی در این زمینه استفاده شود. آقای مشایی به دعوت آن دوستان مجموعه اقتصادی در جلسه شركت كرده‌اند و ما هم استقبال كردیم.»

***

در همین ایام زمستانی، برای محمد رسول اف، پروانه ساخت فیلم صادر شد و علیرضا سجادپور ـ مدیر كل اداره نظارت و ارزشیابی ـ هم گفت:«حكم این فیلمساز حبس تعزیری است و او ممنوعیتی جهت ساخت فیلم ندارد.»


*** تشكلی تحت عنوان اتحادیه واحد تهیه‌كنندگان

اما در فصل سپری شده تشكلی تحت عنوان اتحادیه واحد تهیه‌كنندگان با حاشیه‌های مختلف تشكیل شد. روز 26 دی ماه با تشكیل جلسه‌ای در خانه هنرمندان سید ضیاء هاشمی، مرتضی شایسته، حبیب‌الله كاسه‌ساز، سید جمال ساداتیان، علی معلم، محمد نیك‌بین و حبیب كاوش به عنوان هیات مدیره‌ صنف واحد تهیه‌كنندگان سینما انتخاب شدند و معاون سینمایی در اقدامی بی‌سابقه به تشكیل این اتحادیه پیام تبریك داد.

*** فوتبال در سینماها

در بهمن ماه امسال بحث نمایش فوتبال در سینماها كه از مدتی پیش اجرایی شده بود با مشكلاتی تازه مواجه شد و در مقطعی ورود خانم‌ها برای تماشای این بازی‌ها ممنوع شد! كه البته پس از چندی سجادپور با ذكر توضیحاتی خبر از حل این مشكل داد اما در مقاطع بعدی حاشیه‌های پیرامون حق خرید بازی‌های فوتبال مطرح شد و منجر شد سینماها نتوانند فوتبال پخش كنند.

***«بدرود بغداد»

«بدرود بغداد» به كارگردانی مهدی نادری كه پیش‌تر انتخاب آن به عنوان نماینده ایران در اسكار2011 بحث‌های متعددی را به دنبال داشت، با معرفی نامزدهای و برترین‌ها به رقابت اسكار راه نیافت.

***

همچنین در سال 89 بحث‌ها و حواشی مربوط به صحبت‌های اصغر فرهادی در جشن خانه سینما در مقاطعی ادامه‌دار شد و در برهه‌ای از زمان و درپی اظهارات جواد شمقدری، اصغر فرهادی در قالب نامه‌ای به اظهارنظر این مدیر سینمایی پاسخ داد و در نامه‌ای خطاب به جواد شمقدری، تاكید كرد كه «امروز تصریح می‌كنم هرگونه نقل قول و برداشتی خارج از آن توضیحات كه در مصاحبه‌هایم آمده، مورد تایید اینجانب نیست.»

***مستندسازان و تقاضای یك دیدار

به گزارش ایسنا، هیات مدیره انجمن مستندسازان در ماه‌های گذشته برای توضیح درباره‌ی سیاست‌های ركودی در عرصه‌ی سینمای مستند، خواستار دیداری با معاون سینمایی شد كه البته در پی این درخواست جواد شمقدری در گفت‌وگویی با ایسنا خود را هم مستندساز دانسته و نسبت به برگزاری چنین جلسه‌ای ابراز علاقمندی كرد و چنین دیداری را به اولین فرصت ممكن موكول كرد كه البته هنوز هم این دیدار انجام نشده است.

***اعتراض به «هیچ»

امسال در حالی كه ورود فیلم‌های سینمایی به شبكه نمایش خانگی سرعت بیشتری یافته بود عبدالرضا كاهانی در اعتراض به پوستر‌ نمایش خانگی فیلم «هیچ» با ارائه این مطلب كه «از دیدن این پوستر بسیار خجالت كشیدم و دوست دارم بمیرم و چشمم به آنها نیافتد.» اعلام كرد:«حاضرم تمام هزینه‌ها را بدهم تا این پوسترها را از سطح شهر جمع كنند، در غیر اینصورت از طریق مراجع قانونی شكایت خواهم كرد.»

*** فیلم فجر با تمام حاشیه و متن

اما دی ماه و در نشست خبری جشنواره فیلم فجر اعلام شد كه به دلیل محدودیت‌های مالی جشنواره‌ی فیلم فجر امسال تنها در تهران برگزار می‌شود.

خبری كه پس از گذشت چند روز از طریق روابط عمومی معاونت سینمایی تصحیح و اعلام شد: «هر استانی با پرداخت هزینه‌ها می‌تواند میزبان جشنواره‌ی فیلم فجر شود.»

به گزارش ایسنا، برپایی جشنواره‌ی فیلم فجر و حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن آن از دیگر اتفاقات سینمای ایران در زمستان 89 بود.

بهمن ماه امسال هم همچون سالهای گذشته با جشنواره فیلم فجر همراه بود و در این رویداد هنری امسال حجم بسیار بالایی از فیلم‌های تولید شده از نسل‌های مختلف سینمای ایران به نمایش درآمد كه برخی انتظارت مخاطبان را برآورده نكرد.

از حاشیه‌های جالب امسال جشنواره فیلم فجر هم می‌توان از حاشیه‌های نمایش «پایان‌نامه»، بحث‌های مختلف و اظهارنظرهای متعدد درباره‌ی داوری‌های جشنواره، عدم راهیابی برخی فیلم‌های فیلمسازان شناخته شده، كیفیت پایین صدای سالن رسانه‌ها و اعتراض‌های مختلف اهالی سینما و...اشاره كرد.

پس از جشنواره‌ی فجر هم وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در اظهاراتی به جنجال‌های پیش‌آمده در اكران سینمایی«پایان‌نامه»و موارد مطرح شده درباره‌ی برگزیدگان فیلم فجر پرداخت و گفت:«بلیت فیلم فجر به افراد متدین نمی‌رسد.»

آماده شدن فیلم «فرزند صبح» برای نمایش پس از 6 سال كه سرانجام در جشنواره‌ی فجر به نمایش درآمد نیز از اتفاقات مهم جشنواره‌ی فجر بود.

افخمی كه از مدتها قبل با نامه‌های مختلف خواهان حذف نامش از روی این اثر شده بود پس از نمایش این فیلم و انتقادات مختلفی كه مطرح شد عنوان كرد: «این برای اولین بار در تاریخ سینماست كه یك نفر اصرار دارد اسمش را روی یك فیلم نگذارد و به زور اسمش را به عنوان كارگردان می‌گذارند.»

وی پس از مدتی هم نامه‌ای منتشر كرد و در قالب آن از اینكه عده‌ای اصرار داشته‌اند كه مردم به «فرزند صبح» بخندند گلایه كرد.

نمایش «سفرسرخ »حمیدفرخ نژاد پس از ده سال و اعطای سیمرغ بهترین فیلم اول به آن از دیگر اتفاقات جالب جشنواره امسال بود.

اما ایجاد بخش جدید «نوعی نگاه»در جشنواره‌ی فیلم فجر باعث اعتراض و گلایه‌ی برخی فیلم‌سازان شد، تعدادی از فیلم‌های فیلم‌سازانی چون علیرضاداودنژاد، عبدالرضا كاهانی، تهمینه میلانی و.... به جای بخش مسابقه در این بخش قرار گرفتند.

***روشن شدن نمایش «آتشكار» و «عصرجمعه»

اما در زمستان سپری شده، پس از سال‌ها فیلم‌هایی چون «آتشكار» محسن امیریوسفی و«عصرجمعه» مونا زندی به نمایش درآمدند كه نمایش این فیلم‌ها همچنان با حاشیه‌های همراه بود،تذكر نمایندگان به وزیرارشاد،ممنوعیت حضور خانم‌ها در دانشگاهی برای نقد وبررسی «آتشكار» و همچنین توقف اكران این فیلم در اصفهان از دیگر حاشیه‌های پررنگ‌تر از متن نمایش بود.

*** هم‌یاری صنفی در سینما

به گزارش ایسنا،پنجم بهمن ماه امسال هم خانه سینما بیانیه‌ا‌ی پیرامون شورای پروانه ساخت ـ كه نمایندگانش در آن حضور ندارند ـ منتشر كرد و در آن بر این موضوع تاكید كرد كه «نمایندگان خانه سینما حافظ منافع سینمای ملی ایران هستند».

همچنین از سوی کارگروه طراحی و توسعه منابع مالی خانه سینما ، 9 تا 14 بهمن ماه هفته‌ی همیاری صنفی اعلام شد و این هم‌یاری و كمك به خانه سینما همچنان ادامه دارد.

مازیار میری دبیر کارگروه طراحی و توسعه منابع مالی خانه سینما، گزارش پایان سال این كارگروه چندی قبل ارایه كرد و گفت:«از شروع مرحله اول هم‌یاری صنفی كه پیش از جشنواره‌ی فیلم فجر آغاز شد و به كمك اعضاء خانه سینما تعلق داشت و تا امروز كه گزارش پایان سال را ارائه می‌دهم، این هم‌یاری از مرز 310 نفر گذشته است.»

او همچنین خبر داد مرحله دوم هم‌یاری صنفی از فروردین سال 90 به شكل گسترده‌ای آغاز می‌شود.

*** فریما فرجامی و حاشیه‌های هفت

از دیگر حاشیه‌های سینما در زمستان 89 می‌توان به مصاحبه برنامه «هفت» با فریماه فرجامی و بحث‌ها و انتقادات مختلفی كه پیرامون آن مطرح شد اشاره كرد.

در پی آن مصاحبه امین تارخ كه میهمان هفت بود به انتقاد از این روند پرداخت و چند روز بعد رخشان بنی‌اعتماد نامه‌ای با عنوان «امین تارخ، دست مریزاد...» منتشر كرد و در آن به تشكر از صحبتها و حمایتهای تارخ پرداخت.

ناگفته نماند كه پس از این اتفاقات فریدون جیرانی تهیه‌كننده و مجری این برنامه هم در قالب نامه‌ای عنوان كرد:«هیچ‌وقت مبتنی بر تئوری توطئه قضاوت نكردم و نمی‌كنم»

*** سینمای ایران از ناحیه دو گروه تهدید می‌شود

اما صحبت‌های جواد شمقدری در اختتامیه‌ی جشنواره‌ی فیلم فجر رابطه‌ی میان خانه سینما و معاونت سینمایی را وارد چالش جدیدتری كرد.

معاون سینمایی با تاكید بر اینكه سینمای ایران از ناحیه دو گروه تهدید می‌شود، تصریح كرد:«گروه‌هایی که نمی‌خواهند سینما حالش خوب باشند و مانند خودشان تب‌دار باشد و این گروه با گروهی كه با شیوه و رویکردهای افراطی و غیرمنصفانه تلاش می‌کنند که سینمای ایران را به زیر یوغ خود بکشند و تلاش می‌کنند سینمای ایران را در چارچوب تنگ برداشت‌های خود محصور سازند،‌ مشترك هستند،این درحالی است که اندیشمندان و دلسوزان انقلاب اسلامی چنین رویکردی ندارند.

گروه دوم سال‌هاست در سینما خانه دارد و سینما را حیاط خلوت خود می‌دانند و عهد کرده‌اند این میراث باد آورده را از دست ندهند.»

پس از این صحبت ها مشخص شد كه جلسات مشترك معاونت سینمایی و خانه سینما نتیجه چندان موثری در حل مشكلات نداشته است و پس از این موضوع فرهاد توحیدی ـ رئیس هیات مدیره خانه سینما ـ در پاسخ به این انتقادات اظهار تاسف كرده وگفت:«به تلخ‌زبانی‌ها عادت كرده‌ایم.»

***

اما در سال 89 بحث‌های مربوط به نمایندگان خانه سینما در شورای صدور پروانه ساخت از جمله مباحث دنباله دار سینما بود و در اواخر سال بحث اعضای جدید شورای صنفی نمایش هم به آن افزوده شد و در نهایت بدون هیچگونه اعلام رسمی ،علیرضا سجادپور از انتخاب شدن اعضای این شورا و تشكیل چندین جلسه شورای صنفی خبر داد و گفت: شورای صنفی هر ساله با حضور نمایندگان صنف‌های تهیه‌كنندگان،سینماداران و كانون كارگردانان تشكیل می‌شود و امسال هم همین رویه در پیش گرفته شده است.

البته پس از این صحبت‌ها، فرهاد توحیدی كه از مدتها قبل از ارسال آئین نامه‌ی پیشنهادی خانه سینما به وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی خبر داده بود در گفت‌وگویی با ایسنا ابراز امیدواری كرد كه «دامنه‌ی تخریب فرهنگی ناشی از اشتباهات در آینده قابل جبران باشد.»

و همچنین فرهاد توحیدی در روزهای پایانی سال در پاسخ به سئوال ایسنا كه با توجه به چالش‌ها كارگروه تشكیل شده میان خانه سینما و معاونت نتیجه‌ بخش بوده است،گفت:«سه جلسه‌ی كارگروه نمایندگان خانه سینما و معاونت سینمایی تاكنون برگزار شده و متاسفانه برگزاری این كارگروه‌ها نتوانسته نتیجه بخش باشد.

كارمندان معاونت سینمایی با خانه سینما مكاتبه ساده‌ هم نمی‌كنند و می‌گویند خانه سینما را به رسمیت نمی‌شناسیم، بنابراین وقتی در بدنه كارمندان این‌گونه برخورد می‌شود، كاملا مشخص است كه روسای بالا‌دستی چه دیدگاهی نسبت به خانه سینما دارند. ما هم خیلی مایل نیستیم درگیر این روند فرسایشی شویم.»

و پس از چند روز در اواخر اسفند ماه، معاون سینمایی هم در مراسم تجلیل از داوران جشنواره‌ی فجر رسما اعلام كرد كه خانه سینما را به رسمیت نمی‌شناسد و از سال آینده به دنبال راه‌اندازی یك دفتر جدید در سازمان سینمایی برای ارتباط با صنوف سینمایی خواهد بود.

*** وضعیت متعادل در خانه سینما

هفتم اسفندماه در نشستی محمدمهدی عسگرپور به پاسخ گویی به موارد مختلفی از جمله اظهارات شمقدری در اختتامیه فجر پرداخت و از رسیدن خانه سینما به وضعیت متعادلی در شش ماه اول سال آینده خبرداد.

عسگرپور درباره تعاملات موجود میان ارشاد و خانه سینما هم به كنایه اظهار كرد: «تعامل واژه عربی زیبایی است كه زیاد از آن استفاده می‌كنیم.»

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر صحبتهای معاونت سینمایی در جشنواره فیلم فجر هم اظهار كرد: «ایشان كه خطاب به ما نگفتند، ایشان گفتند كسانی كه در سینما خانه دارند پس منظورشان خانه سینما نبوده است چرا كه در سینما به هر حال عده‌ای خانه دارند و عده‌ای مستاجرند و من فكر می‌كنم منظور ایشان آن بوده كه افرادی كه در سینما خانه دارند، موجب مشكل سینما هستند.»

***

به گزارش ایسنا، دیدار جمعی از سینماگران با رییس ستاد حقوق بشر قوه قضاییه و ابراز نگرانی از رای صادره برای جعفر پناهی ، جریمه چهارهزار تومانی سلحشور به اتهام توهین به خانه سینما، نمایشگاه خانوادگی سینایی‌ها، معرفی برگزیدگان منتقدان سینمایی، سمپوزیوم سینمای ایران در دانشگاه یو سی ال ای و بستری شدن مسعود كیمیایی و نامگذاری سالن اجتماعات خانه سینما به نام سیف‌الله داد از دیگر اخبار مهم سینمای ایران در زمستان سپری شده‌ی پایان دهه‌ی 80 بود.

   اخبار سینمایی